Tanislusarz.pl

Charakterystyka klucza centralnego

Charakterystyka klucza centralnego

Master key – co należy o nim wiedzieć i czy warto w niego inwestować?

Pewnie niejedna osoba doskonale pamięta to, jak w dawnych czasach biegała z pękiem kluczy na szyi. Umożliwiały one dostęp do klatki schodowej, drugich drzwi znajdujących się na klatce, a potem do drzwi od mieszkania. Większą ilość takich kluczy mogli mieć rodzice, którzy często miewali na jednym pęku także klucze od piwnicy, a także samochodu. Dzisiaj, coraz częściej spotyka się tzw. systemy master key, które umożliwiają dostęp do pomieszczeń przy pomocy jednego klucza centralnego

Jeden klucz do wszystkich drzwi?

Może sam system działania master key jest skomplikowany (no bo jak to, jeden klucz do wszystkich drzwi), ale to zasada jest bardzo prosta. I to ona powinna zainteresować potencjalnych inwestorów. Otóż, inwestor otrzymuje jeden klucz, który pomaga otworzyć wiele zamków. Przy czym nie wyklucza on również użycia poszczególnych kluczy, jeżeli istnieje konieczność ograniczenia dostępu do danych pomieszczeń. Każdy system klucza centralnego powinien zostać wybrany zgodnie z charakterystyką danego budynku. Wszystko bowiem zależne jest od tego, czy ma się do czynienia z budynkiem użyteczności publicznej, domem jednorodzinnym, czy też firmą.

Cechy charakterystyczne klucza centralnego

Czym charakteryzuje się klucz centralny? Oto lista cech, które najlepiej opisują tego typu rozwiązanie. Otóż:

  • wygoda – możliwość korzystania z jednego klucza. Wiele osób docenia to, że mogli zrezygnować z wielkiego pęku kluczy, zyskując ciekawą, prostą alternatywę, która na dodatek zajmuje niewielką ilość miejsca.
  • bezpieczeństwo – możliwość ograniczenia dostępu do poszczególnych pomieszczeń np. pracownikom sprzątającym dom, ogrodnikowi. To inwestor decyduje o tym, kto jaki dostęp będzie miał i jaki klucz otrzyma.
  • szybsza komunikacja wewnętrzna – bez problemu będzie można poruszać się po danych pomieszczeniach bez konieczności deponowania klucza.
  • funkcjonalność – zamek można konfigurować w dowolny sposób, dobierając do tego odpowiedni rodzaj wkładek.

Zalety systemu master key

Wśród zalet tego typu rozwiązania można wymienić m.in.:

  • oszczędność – nie trzeba będzie myśleć o tym, aby wykonywać ogromną ilość kluczy dla każdego domownika,
  • możliwość użytkowania przez wiele lat – system master key to najnowsza technologia, gdzie zostały wykorzystane systemy, gwarantujące żywotność przez naprawdę długi okres,
  • swoboda administrowania systemem – to inwestor decyduje o ilości kluczy, wkładek, a także określa strukturę praw dostępowych.