Tanislusarz.pl

Jak dbać i konserwować zamki, wkładki i mechanizmy?

Jak dbać i konserwować zamki, wkładki i mechanizmy?

Dlaczego należy dbać o zamki w drzwiach i nie tylko?

Obecnie znajdujące się w ofercie zamki to pewność, bezpieczeństwo, a także solidność. Nowe zamki (w szczególności te z atestem) tworzone są w taki sposób, aby mogły służyć jak najdłużej. Aby tak się jednak stało, należy dbać o wszystkie zamki. W szczególności o wkładki, mechanizmy i tym podobne elementy znajdujące się w środku. W jaki sposób należy to robić?

Problem z zamkiem

Kiedy jest najwyższy czas na to, aby pomyśleć o konserwacji? Kiedy zamek zaczyna się powoli zacinać. Ten pierwszy opór, który stawia zamek może sygnalizować pojawiający się coraz mocniej problem. Nie warto go bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do większej awarii, która też pociągnie za sobą większe koszta, związane m.in. z koniecznością wezwania ślusarza. Aczkolwiek, już od samego początku należy zadbać o zamki. Nie tylko te znajdujące się w drzwiach wejściowych, ale również wewnętrznych, czy też w przypadku garażu. Takie postępowanie znacznie wydłuży jego żywotność.

Dlaczego zamki się psują?

Nie każda osoba jest w stanie uświadomić sobie to, dlaczego zamki się psują. Oto kilka czynników, które mogą mieć wpływ na pogarszający się stan zamków w drzwiach i nie tylko:

  • brud i kurz,
  • czynniki atmosferyczne, w szczególności deszcz i śnieg,
  • upływ czasu,
  • wilgoć,
  • rdzewienie,
  • częstotliwość otwierania i zamykania drzwi,
  • jakość zamku, a w szczególności materiałów, jakie zostały użyte do wyprodukowania danego zamku,
  • źle wykonana konserwacja.

Jak więc widać, jest wiele czynników, które mają wpływ na pogorszenie się stanu zamków, jakie znajdują się w domu. Naturalnie występująca wilgoć to jeden z tych czynników przed którym w żaden sposób nikt nie jest w stanie uchronić zamku. Aczkolwiek, można robić wszystko, aby było jej jak najmniej.

Pomoc w zakresie konserwacji

Najważniejsza kwestia – jeżeli ktoś nie ma w tym odpowiedniego doświadczenia, należy skorzystać z pomocy profesjonalistów, jeżeli chodzi o konserwację wszystkich elementów znajdujących się w zamku. Ślusarz jest taką osobą, która nie tylko wie, jak wykonać tego rodzaju konserwację, ale posiada także specjalnie dedykowane preparaty, dzięki czemu konserwacja będzie przebiegała bez najmniejszych problemów. Źle wykonana konserwacja jest w stanie doprowadzić do pogorszenia się stanu technicznego, dlatego należy tego unikać. Ewentualnie, można zdecydować się na zakup specjalnego, dedykowanego preparatu do konserwacji zamków. To właśnie dzięki niemu można samodzielnie zadbać o stan techniczny zamków w domu.