Jak wybrać zamek do drzwi?
Tak, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w drzwiach powinny znaleźć się odpowiednie zamki. Przynajmniej, jeżeli chodzi o drzwi wejściowe do domów, czy też mieszkań. Nie każda jednak osoba zdaje sobie sprawę, że taki mały, ale bardzo niewinny element, występuje pod różnymi postaciami. Poznanie poszczególnych rodzajów zamków do drzwi pomoże podjąć decyzję, odnośnie wyboru do własnego domu. Jakie mamy rodzaje zamków do drzwi?
Zamki wpuszczane
Pierwszy rodzaj zamków, który jest niemal niewidoczny dla ludzkiego oka. Są one dosłownie wkładane do środka drzwi, przez wcześniej przygotowane otwory, dlatego też mówi się o nich również zamki wewnętrzne. Tego rodzaju zamki można podzielić także na kolejne grupy, tzn.:
- z zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki,
- z zasuwą uruchamianą prostym kluczem,
- z blokadą (są one dedykowane do drzwi łazienkowych),
- z wkładką cylindryczną z kluczem płaskim.
Są to zamki, które najczęściej dedykowane są do drzwi wewnętrznych, jakie znajdują się na całej przestrzeni domu.
Zamki nawierzchniowe
Inne ich nazwy to zamki nadrzwiowe czy zewnętrzne. Ich nazwa wywodzi się stąd, że montowane są one do drzwi. Są one bardziej widoczne, ale nie przeszkadza to w estetycznym wykończeniu elewacji domowej, czy też wewnętrznej. Najczęściej montuje się je w takich miejscach, gdzie skrzydło drzwi jest zbyt cienkie, aby móc pozwolić sobie na model wpuszczany.
Tego rodzaju model zamków dzieli się na:
- zapadkowe (zapadka zatrzaskuje drzwi za pomocą sprężyny),
- zapadkowo-zasuwkowe (zamykanie umożliwiają w nich obydwa mechanizmy),
- zasuwkowe.
Aczkolwiek, należałoby dodać, że tego rodzaju zamki nie stanowią wielkiej przeszkody dla ewentualnych złodziei. Lepiej zdecydować się na model wpuszczany, który rabusiom będzie zdecydowanie ciężej pokonać.
Zamki mechaniczne
Są one najczęściej spotykane w domach. Bazują one na tradycyjnym przesunięciu rygla za pomocą klucza. Nie są one bardzo drogie, ale także nie są to również najtańsze modele. Czy są to zamki bezpieczne? Wszystko tak naprawdę zależne jest od dwóch czynników. Pierwszy – kombinacja ząbków. Drugi – nacięcia i nawiercenia, jakie zostały zastosowane na pasującym kluczu.
Zamki elektromechaniczne
Jedna z nowości, która pozwala na sterowanie zamkami za pomocą sterowania elektronicznego. Wyróżniają się one tym, że tak naprawdę nie istnieje tradycyjny klucz otwierający zamki, ale jest to karta lub brelok z odpowiednio zakodowaną informacją. Tego typu zamki można często spotkać w placówkach hotelowych.